top of page

Winners 2019

Domestic

St Nicholas Award                                      Tricia Cook

The Womens Institute Challenge Cup  Gill Carey

Homecraft Cup                                             Gill Carey

W.I. Golden Jubilee Challenge Cup       Gill Carey

Tatham Memorial Challenge Cup        Christina Plowman

The Bowerman Handicraft Shield        Debbie Plowman

Embroiderer's Guild Innovative Stitching       N/A

Christine Reid Memorial Trophy            N/A

Oakcroft House Handicraft Cup             Terri Skilbeck

1977 Silver Jubilee Challenge Cup         Tricia Cook

Photography Cup                                        Frank Ryan

The Bowerman Award                              Stephan Webb

Horticulture

The Banksian Medal                             P Cooper

The Committee Prize                             P Crozier

The Murphy Challenge Cup               J Adams

The Stephens Cup                                  P Cooper

The Norman Ingate Bowl                   J Rowlands

The Iveagh Silver Challenge Cup     J Adams

The George Chick Memorial Cup      V Costar

The Tatham & Hawkins Silver Challenge Cup   H Cooper

The JH & AM Robinson Memorial Cup      I Spelier

The Lady June Onslow Award          L Moore

The Daisy Tuffen Flower Club  Cup             L Stark

The National Sweet Pea Society Medal    J Adams

The National Sweet Pea Certificate              A Adams

Royal  National Rase Society Medal         P Crozier

The Mac Barr Cup                                  P Crozier

The Lodge Brothers Rose Cup            J Rowlands

Young Gardener Medal - best 81-82      E Rowlands  

Young Gardener Medal - best 83-87       J Birk

Lodge Brothers Young Gardener       E Rowlands

 

RHS Affiliated Society  medal          

RHS Affiliated Society Medal - Fruit          P Crozier

RHS Affiliated Society Medal - Flowers   J Adams

RHS Affiliated Society Medal - Vegetable   H Cooper

RHS Affiliated Society Medal - Floral         I Spelier

 

Top Vase - 1st Prize                                 J Adams

Top Vase - 2nd Prize                              A Adams

Top Vase - 3rd Prize                               N/A

Top Tray - 1st Prize                                H Cooper

Top Tray - 2nd Prize                              J Adams

Thrive Living Award 2023                  West Byfleet                                                            Community Gardening Group

Juniors

 

The Lord Memorial Challenge

Rose Bowl                                              Charlotte Robinson

The Pilgrims Cup                                 Jadey Kwong

  

The Pilgrims Shield                            Sophie Cooper

The Youth Shield                                 Lyla Lavey

The Childrens Shield                           Elina Birk

The Mabs Hawley Memorial Cup  West Byfleet

The  Junior Poetry Prize                      Jadey Kwong

The Coldharbour Cup                          Round & Round the Garden

The Roy Davey President's Cup       Pyrford Primary

The Rivers Memorial Cup                   Maya Coutts

The Cabletel Cup                                  Viola Butti

Dog Show Winners

Best in Show Reserve Winner - Daphne          Best in Show - Archer

Class 1   Pedigree junior dog or bitch                          Daphne

Class 2   Pedigree veteran (over 7)                               Columbo

Class 3   Best Junior Crossbreed                                  Archer

Class 4   Best Condition Crossbreed Veteran (over 7)  N/A

Open to pedigree & non pedigree dogs:

Class 5    Best rescue dog                                                Liam & Katie

Class 6    Dog most like it's handler                                Sintra

Class 7    Child's best friend, handled by a child under 14           Chewie

Class 8    Happiest dog or waggiest tail                          Rolo

Class 9    Dog with the best trick                                     Mabel & Alfie

Class 10  Most handsome dog                                         Koji

Class 11  Prettiest bitch                                                    Etti

Class 14  Dog the judge would most like to take home  Ned

Well Done and look forward to seeing you next year!
BIG Thank you to all who entered
bottom of page